Geleceğin arkadaşlık siteleri ve sanal seks

Geleceğin arkadaşlık sitesi projeleri ve giyilebilir seks oyuncakları

sanal seks

Gelecekte arkadaşlık siteleri gerçek bir seks partnerinin yerini alabilecek kadar gelişebilir mi sizce? Günümüzde giyilebilir seks oyuncaklarını görmek mümkün

Arkadaşlık siteleri mi her şeyin suçlusu, yoksa aşk mı? Aşk insanın anlaşılması güç doğasında kontrol edilemeyen nadir bir duygu. Çoğunlukla dürtülerin ve dolayısıyla fiziksel anlamda seks olarak sonuçlanan hareketler bütünün de içinde olduğu, manevi tarafına anlam vermeye çalıştığımız, tek bir cümle ile tanımlamanın yersiz olacağı ve hakkında konuşmanın bile anlamsız kalacağı özel bir bütün... Vauv sanki çok özel çok uzak bir ütopyadan bahsetmiş gibiyim! Demem o ki, aşkı yaşayanlar, veya bir zamanlar yaşamış olanlar bence ne demek istediğimi daha iyi anlamıştır aşka istinaden.

Neden aşktan bahseden bir açıklama ile giriş yaptım? Çünkü insanları arkadaşlık sitelerini kullanmaya yönlendiren bazı sebeplerin başında yine aşksız veya partnersiz olmak durumu var. Bu yüzden aşkı kısaca tanımlayamamak istedim ? zira Olayın özü zaten sadece aşk değil. Kimileri için yalnızlığı gidermek veya kimileri içinde değişik partner arayışı.

Aşk ve seks birbirinden ayrı şeyler mi?


Aşık olanlar veya aşk yaşayanlar seks yapmıyor mu? Aşkın masum halini çıkarınca zaten geriye kalan tek şey, seks dediğimiz insan davranışlarının türlü halleri değil mi? Olaylara aşk'ın manevi tanımından bağımsız olarak, geriye kalan temel içgüdü üzerinden bakmaya çalışın. Bu bağlamda kişilerin arkadaşlık sitelerine olan ilgilerinin sebebini de daha rahat kavrayabiliriz. Yani temel içgüdümüz sürekli devrede. Bunu göz önünde bulundurarak arkadaşlık sitelerinin gelecekteki şekillerinden bahsetmek isterim. Yani asıl bağlamak istediğim konu tam da bu.

Arkadaşlık sitelerindeki arayışımız ne?


Günümüzde arkadaşlık siteleri farklı ama benzer özelliklerle hizmet veriyorlar. Resimleriniz profil bilgileriniz, aradığınız kişiden beklentiler özellikler vs. Bu bilgiler o sitede kendinizi ifade etmenin bir yolu. Sebep? Bir ilişki veya arkadaşlık etkileşimine girip birileriyle tanışmak. Bu ihtiyaçtan ötürü arkadaşlık siteleri, ayriyeten kullanıcıların anonim kalabilmelerine de olanak sağladığından halen rağbet görüyor. Arkadaşlık sitelerinin güncel durumu ile alakalı olarak, arkadaşlık sitelerinden aşkı bulmak mümkün mü başlıklı yazımda kendi bakış açımla uzunca bir yazı yazdım. Bazı açılardan ele alarak anlatmaya çalıştım. Ve hürriyet gazetesinin konuyla alakalı yazısına da link ? vermiştim. Bu yazımda da Gelişen teknolojiyle birlikte arkadaşlık sitelerinin geleceğine istinaden tahminlerimi yazmak istedim.

Günümüzdeki arkadaşlık sitelerinin genel hali


Arkadaşlık siteleri, aslında birbirinden pekte farklı olmayan benzeri web siteleridir. Bu siteler kendi içlerinde heteroseksüel, yani normal diye tanımlanan kadın ve erkekler içinken, bazıları da eşcinsel erkekler, lezbiyen kadınlar veya farklı kitlelere hitap eden türden sitelerdir. Elbette çoğumuz çoğunu deneyimlemiş olabilir. Ayrıca o kadar çok arkadaşlık sitesi var ki, hepsini birden denemek neredeyse çok zor orası ayrı hikaye. Farkı mobil uygulamalar farklı web siteler derken, İnsanlar bu uygulamalar sayesinde, tanışıyor gülüşüyor birbirleriyle görüntülü konuşuyor vs. Belli bir zaman sonra kişiler gerçek hayatta bir araya gelebiliyor da gelmeyebiliyor da. E tabi birileriyle görüşmek için herkes yeteri kadar cesaretli değil. Veya herkesin farklı gizlilik sebepleri var. Bu kişiler çözümü sanal ortamlarda arıyor! Keza burası da ayrı bir tartışma...

Sanal aşk ve siber seks diye bir şey var!


Siber seks, yani sanal seks diye bir şey var! Peki nasıl oluyor? Örneğin birbiriyle bir arkadaşlık sitesinden tanışan kişiler, (özelliklede bir birlerine fiziksel anlamda uzak olan kişiler,) birbirlerini kamerayla görüşebilecekleri, Skype ve benzeri uygulamalar üzerinden ekliyor ve muhabbetleri gittikçe koyulaşıyor. E tabi ister istemez zamanla erotizm giderek yükseliyor. Derken kişiler kameradan birlerini izleyerek tatmin olabiliyorlar. Bu samimiyet bazıları için aylar gerektiren bir süreçken bazıları için sıradan ve sıklıkla yaşadıkları bir durum. Bu durumla alakalı söylemesi veya açıklanması gereken çok ayrıntı olabilir. Ancak konunun özünü dağıtmak istemediğim için kısaca bir örnek vermek istedim.

Sadece buna yönelik siteler var


Kameralı arkadaşlık sitelerinin yakın zamanda patlaması sizce tesadüf olabilir mi? 3 4 sene önce Türkiye'den girişin tamamen yasaklandığı Cam4 isimli bir site vardı. Özellikle görüntülü görüşme yapan veya kendi vücudunu özgürce yayınlamak isteyen herkes oradaydı. E tabi izleyebilmek için siteye üye olmanıza bile gerek yoktu. Üye olmadan izleyebiliyor ama her hangi bir yorum vs yapamıyordunuz. Üye olanlar token verebiliyor ve show yapanları daha da motive edebiliyordu. Benzeri çoğu kameralı siteler de bu tarz çalışıyor. Cam4 bunlardan sadece bir tanesi! Ve tabi başka onlarcası var. Chatrandom, Chatroulette gibi siteler şimdilik en bilinen, en yaygın olanlardan. Aslında bu yazıma en iyi örnek teşkil edebilecek olan siteler ise işte bu kameralı sohbet siteleri. Keza farklı farklı özellikler, limitler veya benzeri özelliklerle bir çok site söz konusu.

Bir bilgisayar veya web kamerası yeterli


Bu tarz sitelerden en iyi şekilde faydalanabilmek için gerekli olan, her zaman olduğu gibi, bir bilgisayar ve bir kamera. E tabi günümüzde teknolojinin bu halinde, akıllı bir mobil cihaz da onu nasıl kullanmak istediğinize göre işinizi görebilir. Bu sitelerde kişiler tamamen bu arayışta, yani sanal seks yapmak isteyen kişiler bu tarz sitelerde bir araya geliyorlar. Birbirinden hoşlanan kişiler dilerlerse özele çekilebiliyor vs. Anlatacak daha çok ayrıntı var elbette ancak her ayrıntıya girersek bu yazı bitmez. Konuyu yavaş yavaş gelecekteki hallere örnekler vererek devam etmek istiyorum.

Seks oyuncakları ve sanal seks


Seks shop’larda satılan cinsel fantezi oyuncaklarını biliyorsunuz değil mi? Birbirinden teknolojik, renkli ve yeni cihazlar var. Bu tarz erotik oyuncaklar satan sitelerin müdavimlerinin, bazılarının farklı seks oyuncakları var. Bu oyuncakları sanal seks sırasında kullanmak çok daha kışkırtıcı olabilir. Seks sektörü öylesine devasa bir sektör ki bununla ilgili tek bir blog yazmak aylarımı alabilir. Bu bir yana, sektör böylesine genişken seks oyuncaklarına yatırım yapan çok fazla firma ve doğal olarak alıcı da var. Arz talep meselesi yani. Şimdilik tam olarak insana benzeyen bir seks robotu görmedim, ama, bir birinden farklı, yarı insan formunda veya tüm vücutlu seks oyuncakları görmek mümkün.

Yapay penisler, yapay vajinalar vs derken, neler var, neler yok kendiniz herhangi bir seks shop'a giderek veya benzeri bir web sitesine girerek bakabilirsiniz. Örneğin linkteki websitesi buna iyi bir örnek https://www.kiiroo.com/ E tabi seks oyuncakları sadece görüntülü sanal seks yapmak için kullanılmıyor. Kişiler kendilerini tatmin etmek için de bireysel olarak kendi mahrumiyet alanların da kullanabiliyor.

Şimdi klasik arkadaşlık sitelerinden ve görüntülü sesli arkadaşlık sitelerinden de bahsettik. Bunlar günümüz teknolojileri çerçevesinde çoğumuzun bildiği basit şeyler.

Birgün birileri sizin için robot bir seks partneri tasarlayabilir mi ?,

sanal sex

Yani kişiler görüntülü görüşme sırasında sanal seks yaparken bazı oyuncakları vs kullanıp tatmin olabiliyorsa, yine bu amaca yönelik bir robot tasarlamak mümkün olabilir mi? Elbette bu çok geniş bir tanımlama oldu. Komple bir beden mi, seks oyuncakları gibi sadece cinsel organları temsil eden basit bir robot mu ( ki günümüzde yukarıdaki linkte olduğu gibi son derece modern cihazlar söz konusu) Veya kişilerin karşılıklı görüntülü görüşme sırasında birbirlerini daha iyi hissetmeleri için vücutlarına takabilecekleri sensörler ile orgazm olabilecekleri sistemler vb cihazlar.

Çok spesifik bir eşleştirme sitesi projesi hayal edin.


Cam4, chatroulette veya benzeri bir şekilde yep yeni bir proje ile karşımıza yeni bir platformun çıkması an meselesi artık buna alıştık. Facebook'un başlangıçtan günümüze gelene kadar ne kadar değiştiğini göz önünde bulundurun. E tabi 'Facebook' örneğini bahsetmek istediğim 'değişime' örnek teşkil etmesi için söyledim. Bu Twitter içinde geçerli Instagram için de geçerli. Gelecekte hangisinin ne şekilde olacağını hayal etmek bambaşka mesele... Konuyu dağıtmadan hemen şöyle söyliyim; Şimdilik astronomik bir ütopya gibi görünse de sadece hayal edin....

Gelecekte günün birinde Seksdroid robotlar olur mu ?


Avatar filmini hatırlayanlarınız vardır. Belki o biraz fazla ileri teknolojik olabilir ancak anlatmak istediğime örnek teşkil etmesi için düşünün... Sadece sanal seks için tasarlanmış bir eşleştirme uygulaması, size belki projelerine üye olmak için, değişken fiyat aralıklarına sahip olan, insan görünümlü tasarımı olan bir cihaz almanızı şart koşabilir. Aynı günümüz akıllı ev yazılımlarını kullanmak için gereken akıllı ev aletleri gibi. Bu fikri alın ve daha da ütopik yapın demek istiyorum ama teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki ütopya olarak tutmak çok uzun sürmeyebilir

Düşünsenize sizi evinizde bekleyen bir seksdroid bir robot var... Üstelik fiziksel anlamda yüzde yüz istediğiniz gibi tasarlandı.... Sonrasında işler çok karmaşıklaşıyor elbette... Eşiniz çoluğunuz çocuğunuz da varsa işler iyice sarpa sarar... Hele ki bir de zengin biriyseniz.. En güzeli olsun diye harcanacak paralı düşünün... Bu yazımı dağıtmadan devam edeyim...

İhtiyaç duygusallık mı? Veya sadece duygusallık mı?


Arkadaşlık sitelerinde sürekli bir arayış içinde olmak aşktan mı, yoksa cinsel ihtiyaçtan mı vs. gibi soruların cevapları maalesef çok net değil. hani farklı araştırmalar ve farklı bulgular söz konusu. En azından çoğumuz bu arkadaşlık uygulamalarını vesaire neden kullandığımızın farkındayız. Kimin hayata nasıl baktığını bilemeyiz.


Gerçek hayatta fiziksel anlamda tatminkar olan partnerler, zihnen de yeterince tatminkar mı? Hani işin en önemli kısımlarının çakıştığı, uyuşmadığı kör noktalar bunlar. iki insanın birlikteliğinin kimyası söz konusu olunca o kadar çok parametre söz konusu ki. Fiziksel anlamda olduğu kadar, duygusal anlamda da ihtiyaçları tamamlamak gerektiğinde onlarca kişilik envanterinden oluşmuş sanal bir sevgili yaratılabilir mı? 2012 yılında Al Pacino'nun baş rolünü oynadığı Simone isimli filmde tamda bu konuya değinilmiş! Simone (Simulation 1) isimli filmde benzeri senaryodan yola çıkarak yarattığı yazılıma aşık olan bir programcının konu olduğu bir filmdi bu. Alttaki fragmana bir göz atabilirsiniz...Yine aynı mantıktan yola çıkarak yarattığı yazılıma aşık olan asosyal bir yazılımcının konu edildiği 2013 yapımı 'Her' isimli filmde yine işin duygusal tarafı vs gibi ayrıntılar ele alınmış.Ha birde 2017 de vizyonda olan Blade Runner filminde, kendini insan sanan robotun hikayesi ve onun olağanüstü gelişmiş yapay zekâlı (süper zekalı desek daha doğru olur) sanal kız arkadaşının konu edildiği filmi izleyeniniz olmuştur. Çok ilginç bir şekilde bedeni olmayan ama duyguları ve karakteri olan holografik bir kadın bu sanal kız arkadaş. Öyle çok seviyordu ki filimin kahramanını, sırf bunun için bir fahişenin bedenine tutunarak aşık olduğu adamı o kadının koynuna soktu sırf adamı hissedebilmek için. Söz konusu aşk olunca akan sular durur yani… yapay zekalarda ? bozulur tabiri caizse :) Şimdi bütün bunlar bilim kurgu senaryolarından ibaret olsa da gelecekten az çok ipucu veriyorlar desek hiç yanlış olmaz... Birde Alttaki sahneye bakabilirsiniz...

Sylvester Stallone demolition manYorum Gönder

Yorum ekle (0)

Daha yeni Daha eski