Taksim Cihangir Firuzağa Gay hamamı

 


TAKSİM CİHANGİR –  GAY HAMAMLARIYLA BİLİNEN OTANTİK SEMTLERDEN 

Taksim Cihangir, Taksim deyince akla gelen ilk semtlerden bir tanesi. Zaten İstanbul’da yaşayıp da Taksime indiğinizde sanki İstanbul dışına çıkmış gibi hissediyorsunuz. Bir bakıma yaşadığınız semtin klasik havasından sonra Taksim’in otantik florası size bunu zaten hissettiriyor.

Taksim ayrıca gay dostu (Gay friendly) mekanların çok olmasından ötürü, İstanbul'daki En Gay friendly bölge olarak da bilinir. Yani eşcinsel dostu bir bölge. Dostluk kısmı tartışılır elbette ama kısaca eşcinsel (LGBT) nüfusun civarda çok olması da buranın böyle olmasının sebeplerinden biri. Dostluk deyince de aklınıza LGBT kesimini baş tacı ediyorlar veya onları çok seviyorlar izlenimi gelmesin. Aksine sırf LGBT  olduğunuz için başınıza bir şeyler gelme riski de var. Ama genel olarak burası en rahat olunan bölge demek çok yanlış olmayacaktır. Özellikle daha marjinal ve benzeri olaylara ön ayak olan LGBT kesimde bu civarda. Yapılan LGBT gösterileri veya özgürlük, prostesto vb adına gösteri yapan kadın erkek tüm topluluklar kendini Taksim’e atar… Neyse efendim…


Taksim Cihangir semti

Taksim cihangir, Taksimin hemen aşağısındaki otantik bir semt. Öylesine otantik öylesine kendine has bir yapısı var ki… Varoşluk, entelektüalite ve elitliğin birleştiği bir çizgide duruyor Cihangir semti. Aslında 90’ların ortalarına ve veya sonuna kadar standart olarak bilinen elit, özellikle de entelektüellerin olduğu semtlerden biri olarak bilinirdi. Sonralarda civarın daha elit kesimi başka semtlere göç edince kitlede ve dolayısıyla semtte bazı değişiklikler oldu. Her ne kadar son zamanlarda tekrardan popülerleşmeye başlasa da Cihangir artık, bir zamanlar olduğu gibi en elit semtlerinden değil. Ancak kiralar halen bir hayli yüksek. Açıkçası elitlik kısmı falan çok tartışmalı bir konu.. Neyse efendim.

Taksim Cihangir kesinlikle uğramadan görmeden gitmemeniz gereken bir yer. Öylesine kendine has yapısı ve mimarisi var ki etkilenmemek şaşırmamak elde değil. Yer yer çok mistik sokaklar semtin doğal yapısına hiç te aykırı görünmüyor.  Sağlı sollu görebileceğiniz antikacı dükkanları, ilginç kafeler, veya kuş uçmaz kervan geçmez sessiz sokaklar, sanki yüz yıllar öncesinden kalma havasıyla çok büyüleyici... Dükkanlar kafeler ve yer yer binalar o kadar egzotik ki kendinizi uzun uzun bakmaktan alıkoyamıyorsunuz. Farklı zamanlardan farklı mimarilerin iç içe girdiği bir yer gibi. Derinlere indikçe daha gizemli daha dar ve daha ürkütücü sokaklarla karşılaşıyorsunuz.

Cihangirin derinliklerine inerken daha canlı ve kalabalık sayılan merkezden fotolar ve sonra ardından Cihangirin en derinleri. Özellikle Firuzağa hamamına gidecekseniz bu patikayı takip ettiğinize değecek. 

Taksim Cihangir Firuzağa Hamamı

Ayrıca özellikle yine bu semtte yaklaşık 4 5 tane farklı eşcinsel friendly (eşcinsellere açık) hamam ve saunalar bulmak mümkün. Özellikle Cihangir bölgesinde yaşayan gay erkeklerin büyük bir çoğunluğunun bildiği ve müşterilerinin genelde değişik yaş gruplarından ve eşcinsel erkeklerden ibaret olan bölgedeki diğer bir kaç gay hamamından biri Firuzağa hamamı. Zaten ben de Firuzağa hamamına gidiyordum 😅😅 Firuzağa hamamında sohbet edecek birilerini bulmak an meselesi. Eğer yalnızlık çekiyorsanız bu ve benzeri hamamlara giderek diğer gaylarla sohbet edebilir yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Ancak yaz aşkı gibi hamam arkadaşı sohbeti de genelde orada bitiyor. Ama hiç belli olmaz, aşkın da arkadaşlığında nerede karşımıza çıkacağı hiç belli olmaz. Aşağıda daha önce bir kaç farklı gidişimden çektiğim fotoğraflar. Lütfen bu yazıda olmasını istediğiniz bir kaç cümle veya fotoğraf varsa yorum veya eposta ile iletiniz.

Firuzağa hamamı nerede

Firuzağa hamam taksim cihangir semtinde ancak açık adres için için Google'a sorabilirsiniz. O herşeyi bilir. Taksimden yürüyerek yokuş aşağı inin, ayaklarınız orayı içgüdüsel olarak bulabilir dermişim :) Resimlerde ve videoda göreceğiniz üzere sokaklar inanılmaz egzotik ve kendine has bir aurası var. Mutlaka yürüyerek gidin derim.

Firuzağa hahamında masaj

Firuzağa hamamında masaj kese ve köpük hizmeti veriliyor. Genel olarak personel müşteri kitlesinin çoğunluğunun eşcinsel olduğunu bilir. Birileri buranın namını duymamışsa ve eşcinsel değilse tesadüfen gelmiştir. Tüm ayrıntılara maalesef giremeyeceğim ama İçeride alenen rahatsız edici eşcinsel aktiviteler söz konusu değil. Ancak ne zaman gittiğinize, kimin orada olacağına göre bu durum da değişiklik gösterebilir :) Resmi olarak bir eşcinsel hamamı değilse de, eşcinsel hamamı olduğunu LGBT camiasında bilmeyen pek azdır. Ma

Firuzağa giriş ücretleri (fiyat) Hamam açık mı ?

Firuzağa hamamı şu an pandemiden ötürü açık mı bilmiyorum, ancak açık olsa bile muhtemelen sınırlı sayıda müşteri alarak hizmet verdiklerini tahmin ediyorum. Google'dan işletmenin telefon numarasına ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Gidiş yolu ve hamam içi resimler galeride. Mutlaka bakınız. ;)

Hamama giriş ücreti son gittiğimde 50 tl idi.

Masaj servisi yağlı masaj olup 30 dakika için 50 tl ödüyorsunuz.

Kese köpük ücreti ise 30 veya 40 TL civarında tam hatırlamıyorum.

Fiyatlarda pandemiden ötürü değişiklikler olmuş olabilir.

Firuzağa hamamı kaça kadar açık?

Firuzağa hamamı sabah kaçta açılıyor hiç bakmadım ama gece 23:30'a kadar açık. Hamamın kaça kadar açık olduğu bilgisinde, yine pandeminden ötürü değişiklikler olmuş olabilir. Lütfen iletişime geçiniz.

Shortly in English

Considering you might be, a tourist, a foreigner or any kind of stranger :) in İstanbul, I wrote a short story which I thought you should know

If you like to read an English introductory about hamams and hamam culture in Turkey pls refer to the following link GAY HAMAM AND HAMAM CULTURE IN TURKEY

Inside the hamam and the pictures I took from the area (when ı was on the way to Firuzağa) are in the gallery below

Taksim Cihangir resimleri
cihangir sokaklar

cihangir sokaklar

cihangir sokaklar
cihangir sokaklar

cihangir resimleri

cihangir resimleri

cihangir resimleri
cihangir resimleri

cihangir resimleri

cihangir resimleri

cihangir resimleri
cihangir resimleri

cihangir resimleri
cihangir resimleri

Özellikle de tam burası sanki sihirli gibi geliyor bana. O kadar egzotik ve öylesine geçmiş ve geleceğin birleştiği bir nokta ki; Bir iki video eklemek istedim. Videolar gece çekildiği için fazla net değil. Ancak civara gittikten sonra bakarsanız daha da anlaşılır gelebilir.Hamamda çıktıktan sonra istiklal caddesine çıkan kestirme yol
Firuzağa hamamı resimleri

firuzağa hamamı
firuzağa hamamı

firuzağa hamamı
firuzağa hamamı

firuzağa hamamı
firuzağa hamamı

firuzağa hamamı
firuzağa hamamı

firuzağa hamamı
firuzağa hamamı


Yorum Gönder

Yorum ekle (0)

Daha yeni Daha eski