İstanbul travesti ve diğer lgbti bireyler için en özgür şehir mi?

 

İstanbul gay lezbiyen travesti ve tüm lgbti bireyler için en özgür şehir mi?

İstanbul, taşı toprağı altın İstanbul... Kimilerinin kaderi, kimilerinin hayali bu şehir... Ancak kimileri bu şehirde travesti olmayı tercih etti. Kimsenin kimseyi karşısına aldığı yok elbette! Ancak bu bir yaşam biçimi ve olmak istenen kimlik için feragat ettiğimiz çok şey var. En önemlilerinden bir tanesi de mutluluk... Şimdi travesti deyince evet seks işçiliği yapan travestileri de kast ediyorum seks işçiliği yapmadan travesti olabilmeyi başarmış olanları da. Çünkü travestilik pahalı bir lükstür...Şimdi bu yazımın konusu direk olarak travesti olmak değil. İlerleyen aşamalarda anlatacağım. Bu arada Travesti isimli kitaptan haberiniz var mıydı? Yazı görselini DNR web sitesinden aldım. Açıklamayı da resmin altına yapıştırdım kısaca ön fikir sahibi olmanız için. 

Travesti Kitap Açıklaması


Nobel adayı ve çağdaş Rumen edebiyatının kült ya-zarı Mircea Cartarescu ülkesinde ve çevrildiği ülke-lerde büyük ilgi gören Travesti romanında Victor adlı kahramanının cinsel kimliğiyle yüzleşme sancılarını anlatıyor.

Victor on yedi yıl öncesini, on yedi yaşındayken katıldığı bir okul gezisini hatırlarken zihninde kadın giysileri giymeyi seven bir arkadaşının, Lulu'nun hayali canlanır. Bir yaz kampında ona dokunmuş ve büyülenmiştir. Frapan giysileriyle erotik danslar yapan Lulu, Victor'un cinselliğini ilk uyandıran canlı varlıktır.


Şimdi şöyle bir şey var travestilik artık marjinalliğin en ucunda en marjinal olanlardan bir tanesi. Ve birinin, olumlu anlamda veya olumsuz anlamda travesti olarak adlandırılması için ille de seks işçiliği yapan silikonlu ameliyatlı Barbie bebeklerden bahsetmiyorum. Rengarenk olup tarzıyla tutumuyla duruşuyla ve  çoğunlukla cesaret gerektiren türde giyim tarzıyla da travesti diye isimlendirilebilir. Ancak dikkatli olmak gerek çünkü bu duruş genellikle hem çok iyi hem de çok başarılı olmayı gerektiriyor. Bu gösterişli yaşam biçimini heteroseksüel bir kadın veya erkek de tercih edebilir ve bu kişiler de travesti olarak çağrılabilirler... Bu arada travesti kelimesinin ne olduğunu araştırırsanız kelimenin bölgesel olarak değişiklik gösterdiğini göreceksiniz. Yakında dünyanın farklı coğrafyalarında travestilik isimli detaylı bir yazı yazıp görsellerle desteklemek istiyorum ancak kaynakların çoğu İngilizce. Tercüme hizmetleri kullanmam gerekecek... Ufaktan not düşeyim kendime... 


Şimdi travestilik konusunda netleştiysek İstanbul travesti gay ve tüm LGBT bireyler için en özgür ve en rahat şehir midir konusuna değineyim. Hani burada karşılıklı konuşma ortamında olmadığımız için ister istemez taraflı yazabilirim. 

Şehir değiştirir bazen trans bireyler. Bu genelde profesyonel amaçlı bir değişiklik olup bazen tamamen kişisel sebeplerle alakalı da olabilir.  Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşamış non-binary bir birey olarak diyebilirim ki; İstanbul özellikle kadın erkek tüm travestiler için diğer şehirlere kıyasen çok daha rahat. Bu durum İstanbul'un tüm geneli için söylenebilecek bir durum değil. Ama en azından belli başlı büyük ilçelerin bazılarında bilimum LGBT bireyler çok daha aktif ve rahat. 

İzmir'de durum nedir bilmiyorum

İzmirde öğrencilik yıllarımda çalışmak için bulundum. Hatta Mordoğan'da bir otelde çalıştım. Adını vermeyim. Neler yaşadım orada var ya anlatsam başka bir konu. Çalıştığım yerdeyken bir kaç kere İzmir'e gittim geldim. Neyse işte bu yüzden İzmir'de yaşamadım diyebilirim. Özellikle son zamanlarda LGBT onur yürüyüşü yasağının İzmir'de mahkeme kararıyla kalktığı haberini okumuştum. https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/izmirde-onur-haftasi-yasagi-kaldirildi-1446911 burada. Bir çıkarımda bulunmak mümkün elbette. İzmir gay travesti ve lgbt bireyler için uyun bir şehir. Ancak marjinal bir görüntüyle var olan kadın ve erkekleri de kapsayan travestilik, yani genel anlamda marjinallik izmirde de rahat mı bilgim yok. Okuyuculardan yorum atmak isteyen olursa bilgilenebiliriz.

İstanbul, özellikle istiklal caddesi ve Civardaki eşcinsel kulüpleriyle bir hayli bilinen bir yer. En bilinen travesti kulüp sahra Clup 17 ve diğer gay barlar da yine bu bölgede. Ayrıca Kulüp konseptinin dışında bir çok gay kafe, kahvehane, canlı müzik barları vs de bulmak mümkün. Bunların restoran konseptinde olanları da var ki çok eğlenceli. Şimdi gay kulüp konseptlerine kıyasen lgbt, bireylerin sosyalleşebileceği bu tür yerlerin olması, İstanbul'u travesti ve lgbt bireylerin yaşayabileceği en rahat şehirlerden birisi yapabilir. En rahat ve özgür olunabilecek yer demek için elimde bilimsel bir veri yok bunu da ekleyeyim lütfen. İzmir de bu sayıda kulüp veya mekan olduğunu sanmıyorum. 

Ankara'da bir kaç kez bulundum

Ankara yine Türkiye'nin en büyük şehirlerinden ve bildiğimiz anlamda en çok travestinin olduğu ikinci şehir. Ancak Ankara'da travestilik tanımı İstanbul'daki marjinal kadın ve erkeği de kapsayan tanımdan daha çok seks işçiliği yapan travestilerle sınırlı. Yani fikir ve marjinallik boyutundaki Travestilik tanımıyla tam olarak örtüşen bir yaşam biçimine İstanbul'a göre daha az sahip diyebiliriz.  Çünkü Ankara'nın İstanbul'a göre daha az kozmopolit olması ve Anadolu'daki ataerkil toplum yapısının daha popüler olması bu tür yaşam biçimindeki marjinal kitleyi frenlemiş olabilir. Tabii ki kaideyi bozmayan istisnalar var. Yani artık herkes her şehirde marjinal takılabiliyor falan... Bu yazıyı yazmadan baya bir zaman önce Adana'da travesti olmak başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazıda yine Adana ve İstanbul kıyaslaması söz konusu ve Adana'da da olması gereken yerler olduğuna değinmiştim. Hem o yazı hem de bu yazı bir biri için daha da önem kazandı. Hani somut anlamda kişisel bir bilgi ve gözlem. Ancak hem fikir olacağınızı düşünüyorum.


Şimdi konumuz marjinallik olunca bu defa yazının konusu coğrafi sosyolojik yapılara toplumsal araştırmalara kadar uzar gider. O kadar uzman da değilim maalesef ve çok uzatmıyorum. İstanbul gay travesti ve lgbt bireyler için en özgür şehirlerden biridir diyerek noktalamak istiyorum. Lütfen fikirlerinizi iletebilirsiniz çok çok faydalı olur. Teşekkürler

Yorum Gönder

Yorum ekle (0)

Daha yeni Daha eski