Gay evlilik olgusunu gay sohbet siteleri mi tehdit ediyor?

 


Türkiye’de Gay evlilik sitesi var mı? Dünyada gay evlilik sitesi örneği var mı? Hali hazırdakiler eşcinsel evlilikler için tehdit mi?

Gay evlilik siteleri var mı? Popüler gay siteleri ciddi ilişkiler için tehdit mi? Türkiye’de Gay evlilik sitesi var mı? Dünyada gay evlilik sitesi örneği var mı? Hali hazırdakiler ciddi ilişki arayışındaki eşcinseller için tehdit mi? Gay evlilik sitesi mi? Bu biraz ütopik oldu farkındayım. Gay olup da ütopik düşünmemek olur mu? Olmaz elbette.

Ciddi ilişki konseptinde olan bazıları

Yepyeni gay sohbet ve arkadaşlık sitesi projemiz AngelsTürkiye, Gay evlilik sitesi değil ama dünyaca bilinen bir çok gay arkadaşlık ve flört sitesiyle aynı konsepte sahip. Dünyada, resmi olarak bir gay evlilik sitesi şu aşamada yok, ama, ciddi ilişkiler arayışında olanlara hitap eden ve bu zihniyette olanların çok olduğu belli başlı büyük topluluk siteleri mevcut. Gaydar, Grindr, veya buna en yakın Gaycupid ve bir kaç platform ve benzerleri gibi. Ancak Grindr’ın yakın zamanda Türkiye’den ban yediği haberleri de duymuşsunuzdur. Bu ve bir kaç bazı gay sitesi, resmi anlamda gay evlilik konseptinde olmasa da, ciddi yaklaşım sunarak, ciddi ilişki arayışının altını sürekli çizer bir üslupla bu toplulukları oluşturmuşlar. Ve söz konusu kitleler gerçekten büyük! Kısaca Hornet gibi herkesin elini sallarcasına, girebildiği yerler değiller. Bu tür platformlarda kişiler isterlerse bir gay evlilik gerçekleştirebilirler ki zaten eşcinsel evliliklerin yasal olduğu ülkelerde evlenen eşcinsllerin büyük bir çoğunluğu birbirleriyle sokaklarda değil gay uygulamalarında karşılaşıyorlar

Ciddiyet ve doğrulama servisleri

Bu ciddi siteler mail doğrulama, telefonla doğrulama veya bazıları neredeyse kimlik isteyecek kadar ileri gitmişler. Ancak demem o ki, sitede, saçma profil veya kullanıcı adı veya günübirlik arayış içinde olanları tespit ettiklerinde, anında askıya alıyorlar, ve hatta bazılarının profilini ve sitedeki görünürlüğünü bile etkinleştirmiyorlar. Çünkü topluluklarının eşcinsellik ve eşcinsel ilişkiler bazında, daha aklı başında ve kendini tanıyan, rahat kabul eden bir kitleden ibaret olmasını, en azından daha kararlı ve açık bir kesimden oluşmasını istiyorlar. Bu tutumlarından yıllardır vazgeçmediler ve günümüzde de tutumları aynı.


Aslında, olaya hornet gibi, sadece ticari açıdan bakan bazı büyük şirketler, bir kaç tıkla, neredeyse hiç bir üyelik bilgisi girmeden, tek tıkla girilebilecek bir ortam oluşturmayı daha kazançlı görmüş. Keza, Hornet aynen de bahsettiğim gibi, tek tıkla herkesin girebildiği bir yer. Bu konuyu, özellikle ülkemizdeki 'alan adının' içinde 'gay sohbet' olup, basit sohbet modüllerinden ibaret olan sohbet sitelerine bağlayarak ilerlemek istiyorum.

Ciddi arayışta olanlar talep göstermiyor

Bildiğiniz üzere gay sohbet kelimesi internette özellikle Türkiye’de, çok aranan kelimelerden bir tanesi. Ve bu alan adının içinde olduğu yüzlerce site söz konusu. Bu tür gay sohbet siteleri, tamamen hızlı tüketim için ortaya konmuş, temelde amacın çok basit olduğu hususlara odaklanmış, ancak amacı bulamaç eder bir hâle bürünmüşler. Neden böyle söyledim? Çünkü Hornet gibi bir üsluba sahipler. Hornet çok ince bir çizgide ve olaya ticari bakabilen, vizyoner bir yazılım ekibine ve güçlü bir altyapıya sahip olduğu için biraz istisna. Ancak, hornet, aşkı bulmak isteyen, evlenmek isteyen veya bir şekilde ciddi ilişki arayan gay erkekler tarafından talep görmeyen bir yer.

Çünkü hornet olaya ticari bakıyor. Ancak, itiraf etmeliyiz ki, en sevmeyen bile hornet’in hızlı tüketim odaklı çekici çarkından geçmiştir. Bunu kimse inkar edemez ve burası işin ayrı bir tartışma konusu. Hatta, Hornet için, bazı eşcinsellerin sanal haremi olduğunu söyleyebilirim. Linkteki yazıda neden sanal harem dediğim açıklanmıştır. Bu bağlamda, gay sohbet aranmasına istinaden karşımıza çıkan bazı siteler, yine hızlı tüketim gurubuna giriyorlar. Elbette benimkisi tamamen bir eleştiri ve bir çok açıdan tartışılabilir. Hızlıca giriş sağlanabilen bu gay sohbet ortamlarının ciddi ilişkilere ve eşcinsel evliliklere engel teşkil ettiklerini düşünüyorum.

Gay evlilik olgusu sohbet sitelerinin hızlı çarkında tükeniyor

Hornet ve benzeri yaklaşım sunan bazı site veya uygulamalar, birinci paragrafta bahsettiğim, ciddi ilişki arayan, ciddi bir topluluk olma prensibiyle davranan projeler için kesinlikle geçerli değil. Elbette gizlilik başka bir mesele, ancak fazla gizlilikten, ciddi bir arayış olgusunun çıkması da biraz tartışmaya açık bir konu. Örneğin hornetteki tüm gizli profillerin sayısı, açık profillerin sayısının 4 5 katından daha fazla. Hornet'teki tüm gizli profillerin hepsini anında silerseniz, hızlı tüketim ortamı olmaktan çıkar.

Böylesi sanal ortamlar gay evlilikler için tehdittir; Sürekli olarak, tek tıkla giriş yaparak, sadece cinsel fantezilerini hızlıca tatmin edecek partner bulma zihniyetinden oluşan bir topluluktan ciddi ilişki bulma şansı, daha az kalabalık, ama ciddi ilişki kafasında olan topluluklardakinden çok daha azdır.

Gay evliliklerinde ciddiyet sadece uygulamalarla sağlanamaz

Hornet gibi cinselliğin bu derece hızlı tüketilmesine ön ayak olan bir platformun, sahip olduğu topluluğa çok iyi bir örnek teşkil ettiğini söylemek tartışmaya açıktır. Bu durum temel olarak veya direkt olarak hornet uygulamasına değil, söz konusu coğrafya ve topluluğa da bağlıdır. Keza işin ilginç yanı farklı ülkelerde farklı uygulamaların popülerliği de söz konusu. Örneğin komşumuz Gürcistan'da, veya Avrupada, Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde farklı uygulamalar daha popüler. Elbette farklı sosyolojik sebepler olsa da, gelişmiş ülkelerde daha popüler olan bazı uygulamaların çoğu ciddi ilişki konseptiyle ilerleyen ve büyük kullanıcı sayısına ulaşmış topluluklardır çıkarımını yapabiliriz.

Farklı alternatiflerin başka ülkelerde hornetten daha popüler olmaları da bir tesadüf olamaz. Çünkü herkes hornetin hızlı tüketime açık bir gay sohbet ortamı olduğunu biliyor. Hatta hornet, bazı ülkelerde Planet Romeo gibi, eskort erkeklerden ibaret bir site izlenimini oluşturmuş. Bu ve benzeri gay sohbet ortamlarında, maksadın, sohbet olmadığını bilmeyen var mıdır? Bu tür hızlı sohbet mekanları eşcinsel erkeklerin yine söz konusu coğrafyaya bağlı olarak eşcinsellikten ne anladıklarıyla alakalı olabilir. Ayrıca eşcinsel erkeklerin çok eşliliği tercih etmesi, yine coğrafya ve bilinç düzeyiyle alakalı olabilir. Linkteki yazıda, ayrıntılı bir yaklaşım söz konusu. Hal böyleyken bu siteler için; ‘eşcinselliğin amaç değil, araç olduğu, günübirlik ilişkilerin kolay bulunduğu, ve eşcinsel evliliklerin yasallaşmasından çok, kendi kendini tüketmesine sebep olabilecek platformlardır’ demek çok yanlış olmayacaktır.

Sohbet siteleri gay evlilik olgusu için neden tehdit ?

Tam olarak böyle söylemek mümkün değil ve tam olarak doğru da değil, çünkü ‘söz konusu insan olunca sonuçlar asla hesaplanamaz’ sözünü hatırlatarak devam etmek isterim. Ancak yine de deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Neredeyse hepimiz bir çok gay sohbet uygulamasını kullandık. Türkiye'de popüler olan gay sohbet sitelerinin bazılarına istinaden konuştuğumun altını çizeyim. Özelliklede basit sohbet modüllerinden ibaret olan sitelerden bahsediyorum. Çünkü hornet uygulamasında olduğu gibi, bu siteler, gizli kalabalığın bol olduğu sanal mekanlar. Kalabalık, ama kuru kalabalık. Öyleki; kimsenin kimsenin gözünün üstündeki kaşa tahammül edemediği ve iletişim hukukunun değiştiği bir sanal ortam. İletişim hukuku değişti, çünkü, hornet veya benzeri hızlı gay sohbet sitelerinin kuru kalabalığında cinsel arayışa odaklı yaklaşım öylesine yaygın ki, bir an önce işini görmek isteyenler, ciddi arayışta olanlarla ilgilenmeyip, sadece cinsellik arayışında olan bir diğeriyle ilgileniyor.

Hal böyle olunca ve doğal olarak, büyük bir kesim bu akım içerisinde cinsel dürtülerine de mağlup olarak, kendi arayışının ciddiyetini kaybediyor ve çok eşliliğe sürüklenen bir eşcinsel topluluğuyla karşılaşıyoruz. Çünkü insanlar duygusal dünyalarında tatmin olmanın yanı sıra yatakta da tatmin olmayı istiyorlar. Bir yandan duygu eksikliği bir yandan cinsel dürtüler derken, sadece seksle sakinleşen, zombileşen bir eşcinsel topluluğunun modern bir topluluk oluşturması kolay değildir.

Alternatifin çok olması gay evlilik için engel teşkil edebilir

Sanal ortamda, sözüm ona, anonim kaldıklarını zanneden gizli kesim, aslında gerçek hayatta olmadıkları ‘klavye delikanlılığına’ soyunup, kapris, kibir derken, mütevazılıktan arınmış bir şekilde, sohbeti ve iletişimi çok hızlı tüketip, tamamen sonuç odaklı davranabiliyor. Bu kişiler yer yer, sohbeti ve kişiyi anında kesip atabiliyor veya engelliyor. İşin ilginç tarafı ise kapris ve kibirli yaklaşım şekli (istisnalar kaideyi bozmaz) çoğunlukla ‘gizlilik’ takıntılı olan eşcinsel erkeklerden kaynaklı. Bu durum ayrıca toplum ve eğitim düzeyiyle de orantılı olabilir. Çünkü Hornette, tek tıkla girilebiliyor olmasından kaynaklı olarak, eğitim düzeyi tartışılır, özellikle heteroseksist zihniyette ve eşcinsel olmadığını iddia eden, ve bazı yerlerde ‘hornette pasif kovalayan erkekler’ şeklinde tanımlanan büyük bir kitle var. Hal böyleyken, bu gidişatın, ciddi ilişki arayışı içinde olanlar için bir tehdit olduğu sonucuna varmak yanlış olmayacaktır. Bu şekilde cinsel açlığı doyurmaya güdümlü bir topluluk eşcinsel evlilikler için de tehdittir çünkü bu kişilerin eşcinsel evliliğe sahip çıkacaklarını düşünmüyorum.

Ciddi ilişkilerin talep edildiği eşcinsel siteleri popülerleşebilir

Son zamanlarda özellikle ciddi ilişki arayışında olan eşcinsel erkeklerin sayısında da bir artış söz konusu. Bu çok normal. Çünkü yazımın buraya kadar olan kısmında bahsettiğim süreç, çoğu eşcinsel erkeği manevi açıdan güçlendirdi ve bir kesim kitle, ne istediğini bilir bir hale gelip, ne istediğini bilen bir toplulukta olmayı tercih ediyor. Bu kitle, tek gecelik ilişkilerin lgbt topluluğu üstündeki olumsuz etkilerinin bir hayli farkında. Çünkü, sürekli değişik partner arayışının kanımca, eşcinsellikle değil, doymamışlıkla alakası var.

Bizler zombi değiliz. Ancak bazı erkekler eşcinsel olduğu halde, öncelikle çevresel faktörler yüzünden gizlilik takıntılı olduğu için eşcinsel evliliğe ters bakmak zorundaymış gibi davranıyorken bu tür kişilerden ciddi beraberlik beklemek zor. Bizler toplumdaki tüm kadın ve erkekler gibi duyguları olan duygusal varlıklarız. Düşünsenize bir, aynı başı boş yaklaşım, tek gecelik ilişki ve sürekli partner değiştirme isteği, kadın erkek arasında da böyle olsaydı ve bu çok eşlilik durumu LGBT topluluğundaki gibi bir norm olsaydı ne olurdu? Toplumun yapısı kökünden sarsılmaz mıydı? Toplumu toplum yapan örf, âdet, namus, kadına saygı gibi kavramlar bertarâf olmuş, nüfus patlamış olmaz mıydı? Sonuç olarak toplumsal yapı çökebilirdi.

Evlilik siteleri konsepti

Evlilik olgusu kadın erkek arasında norm olduğu için bu konseptte olan siteler talep görüyor. Arkadaşlık sitesi projelerini evlilik sitesi konseptiyle ayıran bir çok arkadaşlık sitesi söz konusu. Öyle olmak durumunda, çünkü söz konusu heteroseksüel kesim olunca, birileri ciddi düşünen bu heteroseksüel kesim için, ciddi ilişkinin timsali olan evlilik konseptini benimsemiş ve topluluğun kitlesi de bu bilince sahip çıkmış. Çünkü insanlar evlenmek istiyor... Bu her topluluk için geçerli. İnsanlara istediklerini vermek, elde olanlarla yetinmek zorunda bırakmaktan çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Gay evlilikler bilinçli bir toplumda yasallaşabilir 

Bu yasallaşma mevzusu, henüz içinde olduğumuz toplum için yakın gelecekte beklememiz gereken bir mevzu değil. E tabi bunu yine de tam olrak bilemeyiz. Çünkü eşcinsellik bazında, bizim toplumumuzun büyük yüzdesinin algısı, (buna eşcinsel bireylerimiz de dâhil) İngiltere, Almanya, Fransa veya Hollanda’da yaşayan eşcinsellerden farklı. Bu farklılığın tam olarak, medeni olmak veya daha az medeni olmakla alakası yok. Ancak eğitim, din ve toplumsal yapıyla çok alakası var. Konuyu bu tür sosyolojik olgulara bağlarsam, yazının sonu gelmez ve bunun için yeterli bilgi sahibi de değilim. Biliyorum ki asıl değişim kendimizle başlar ve bilinçli bir toplum bizim gibi binlercesiyle oluşur. Bizim gibi düşünenlerdensen, değişimin kendisi olmak istersen, senin için oluşturduğumuz gay arkadaşlık ve sohbet sitesi AngelsTurkiye topluluğunda, kendine güçlü bir profil oluştur ve ciddi bir ilişki aradığını haykırmaktan veya kendini dilediğin gibi ifade etmekten vazgeçme. Çünkü AngelsTurkiye, özgür ol, kendin ol sloganıyla, aşkı özgürleştirmek için yola çıktı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar